آقای عطف به بررسی بازار یخچال در هند میپردازد!

آقای عطف به منظور ورود به بازارهای بین المللی در زمینه لوازم خانگی میخواهد از یخچال شروع کند و قبل از شروع هر کاری به بررسی یخچال در بازار هند میپردازد.
بازار یخچال در هند که در حدود ۲۷۵۰ روپیه است را ۱۰ برند اصلی تشکیل داده اند. ظرفیت سالانهء این بازار که حدود ۴٫۱۵ میلیون دستگاه است، به سمت تقاضای ۱٫۵ میلیونی می رود.
از آنجایی که تقاضا و مازاد محصول وجود دارد، همهء برند ها به دنبال استراتژی های جدید در این بازار هستند.
زمان همه چیز را عوض می کند حتی رفتار خرید مشتریان را. در گذشته به صورت نقدی بود و بردن کالا به عهدهء مشتری. اما امروزه دلال ها نقش مهمی در فروش دارند؛ یا سیستم تعویض مدل های قدیمی با جدید است به همراه هدایای تبلیغاتی.
یک کمپانی جدید به نام الکترولوکس وارد بازار شده است و برند های آلوین، کلویناتور و ولتاس را در اختیار دارد.
تحقیقات حاکی از این است که فروش در مناطق شهری و حومه کاهش پیدا کرده است از این رو کمپانی ها به دنبال پیدا کردن بازار در مناطق روستایی هستند.
استراتژی الکترولوکس بر پایه بازار سفارش است، با توجه ویژه ای که به بازار شمال و جنوب هند دارد. این در حالی است که گودریج به عنوان یک عنصر فعال بازار، شبکهء توزیع دلال ها در مناطق روستایی برای فروش و خدمات سودآور است و تلاش می کند که تمرکز بیشتری بر این شبکه داشته باشد. با این وجود کمپانی ویرپول استراتژی شبکهء دلال ها را تا ۳۰% افزایش داده است.
سهم این کمپانی ها از بازار به این شرح است:
گودریج ۳۰%
ویدئوکان ۱۳%
کلویناتور ۱۲%
آلوین ۱۰%
ولتاس ۵%
ویرپول ۲۷%
دوو ۱%
ال.جی ۱%
سایر برندها ۱%
سوال
۱- آیا این امکان وجود دارد که بازار را بتوان بر اساس مقیاس های جغرافیایی تقسیم بندی کرد، همانطور که الکترولوکس برنامه ریزی کرده است؟
۲- سیستم بازار یابی برای مناطق روستایی چگونه است؟
۳- آیا مدل های ۱۲۵L و۱۵۰L انتخاب خوبی برای مناطق روستایی هستند؟
جواب های ممکن
۱- مهمترین توجیه برای استراتژی الکترولوکس این است که این کمپانی ادغام سه برند آلوین، کلویناتور و ولتاس است. آلوین در جنوب هند شناخته شده است، کلویناتور در شمال. الکترولوکس با استفاده از شهرت این برندها قصد سودآوری دارد.
در واقع ممکن نیست که بازار هند را به دو قسمت شمال و جنوب تقسیم کرد. زمانی که نام یک برند به عنوان لوگو شناخته شود، دلیل خرید محصولات برند های دیگر قیمت، کیفیت، موارد استفاده و مزایای آن خواهد بود.
مدل نگه داری از مواد غذایی در شمال و جنوب هند تقریبا یکسان است. بقیه مناطق هند نیز شبیه هم هستند. بنابراین نمی توان براساس منطقهء جغرافیایی بازار را تقسیم بندی کرد.
۲- بازار مناطق روستایی کوچک اما مهم است. علاوه بر این، هزینهء دلال ها را نیز در این بازار باید محاسبه کرد. نوع غذای مصرفی این مناطق را نیز باید بررسی کرد، آنها بیشتر به نگهداری مواد طبیعی تمایل دارند تا مواد ساخته شده مانند بستنی و پنیر. قیمت یخچال در این مناطق باید توجه کمتری جلب کند در حالیکه اندازه و جنس باید آنقدر قانع کننده باشد که قیمت به نظر منصفانه بیاید. ظرفیت یخچال باید در حدود ۱۰۰ تا ۳۰۰ لیتر باشد. بیشتر فضای آن را بتوان به نگهداری سبزیجات اختصاص داد. مورد مهم دیگر منبع تولید برق است که در مناطق روستایی چندان خوب نیست. برای جلوگیری از نوسان ولتاژ، تثبیت کننده هایی برای این مناطق باید در نظر گرفته شود.
۳- احتمال فروش مدل ۱۲۵L و۱۵۰L به دلیل قیمت پایین آنها بیشتر است و این نکتهء مهمی است. نکته مورد توجه بعدی این است که آنها مواد غذایی زیادی برای نگهداری ندارند، بنابراین مدل های کوچک را ترجیح می دهند. همچنین متراژ خانه ها زیاد نیست از این رو یخچالی با سایز کوچک بیشتر با نیاز آنها متناسب است.

هنوز دیدگاهی ثبت نگردیده است

دیدگاه خود را بیان کنید