طراحی نشانه، نوشته نوشتاری و کاراکتر سازی

مهمترین و اولین عنصر گرافیکی،تبلیغاتی و برند سازی

طراحی نشانه

طراحی نشانه

طراحی لوگو ( نشانه ) نسبت به دیگر موارد  کاری تخصصی تر، مشکل تر و پراهمیت تر می باشد چرا که باید در محدوده ی کوچکی معانی مورد نظر را با رعایت اصول تبلیغاتی طراحی کرد و جای داد. از موارد قابل اهمیت در طراحی لوگو می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  1. سادگی
  2. ماندگاری در ذهن
  3. قدیمی نشدن به مرور زمان
  4. همه منظوره بودن
  5. مرتبط بودن

بدیهی است هرچه نشانه(لوگو) اصولی تر طراحی شود با توجه به موضوع نشانه و میزان تبلیغات زمان کمتری نیاز دارد تا در ذهن مخاطب ماندگار شود.

برای طراحی یک نشانه ی(لوگوی) حرفه ای مراحلی از جمله درک صحیح خواسته ی سفارش دهنده، تجزیه و تحلیل، بررسی و تحقیق در مورد موضوع مورد نظر باید انجام پذیرد تا بتوان به یک ایده مناسب رسید. برای رسیدن به طرح نهایی معمولا طرح اولیه نشانه (لوگو) مورد نظر ممکن است چندین بار تغییر پیدا کند، چراکه ابتدا باید نظر کارفرما و سپس طراح یا مدیر هنری را برای خلق نشان مد نظر قرار داد.

در ایران یک حقیقت وجود دارد که در بسیاری موارد به طراحی نشانه (لوگو) اهمیت مورد نظر داده نشده است و کار به متخصص سپرده نمی شود، که علت این امر معمولا عدم آگاهی فرد سفارش دهنده و یا قیمت طراحی بالا توسط تیم های حرفه ای می باشد، هرچند که اگر یک کارفرما اهمیت موضوع را درک نماید هزینه آن را تامین خواهد کرد زیرا برای یک مجموعه این هزینه یک سرمایه گذاری سود آور می باشد.

 بارها با مجموعه هایی برخورد داشتم که بعد از چند سال فعالیت به اهمیت موضوع پی برده اند و خواستار تغییر لوگوی خود شده اند، که این امر علاوه بر هزینه طراحی، هزینه های دیگری از جمله تبلیغات بیشتر، تعویض بسته بندی ها و دیگر موارد مرتبط با نشانه( لوگو ) را بر مجموعه تحمیل خواهد کرد، اما با این حال جلوی ضرر هروقت گرفته شود منفعت است.